O mně

Příroda je nevyčerpatelným zdrojem krásy a inspirace. Viděl jsem a prožil tak nádherné momenty, že nemohu jinak, než o nich vyprávět prostřednictvím svých fotografií. Toužím alespoň trochu z toho předat dál. Protože nadchnout lidi pro přírodu znamená naději, že se jí podaří ochránit a zachovat i pro naše děti.

Michal Krause

Fotografii se věnuji zhruba od počátku století a současně prakticky celý život miluji přírodu a zvířata. Bylo proto naprosto přirozené, že se tyto mé dvě vášně propojily a dnes se tak věnuji hlavně wildlife fotografii, kvůli které jsem navštívil pět kontinentů a řadu biotopů od tropických deštných pralesů, přes africké savany, hory, lesy mírného pásma až po arktické pláně. Nejraději se vracím právě na chladný sever.

Na počátku roku 2015 jsem opustil úspěšné podnikání v internetové branži a vrhl se do nejistých vod práce na volné noze. Většina mých aktivit je tak v současnosti přímo spojena s fotografií:

Mou práci můžete sledovat zde ve fotogalerii, nebo na FacebookuInstagramu.

Je mi velkou ctí, že jsem byl vybrán mezi X-Photographers – světovou elitní skupinu ambasadorů fotografické techniky Fujifilm.

Od roku 2019 jsem též ambasadorem značky f-stop, výrobce vynikajících fotografických batohů určených for intenzivní použití v terénu.

Ocenění v soutěžích

Natural Landscape Photography Award 20222. místo v kategorii Seascapes
Nature Photographer of the year 2021Highly Commended v kategorii Landscapes

Zamrzlá země
Zamrzlá země


Close-up Photographer of the Year 2022Shortlist

Oko lišky

Close-up Photographer of the Year 2021Shortlist
Wildlife Photo Contest 2019Highly Commended

Skokan skřehotavý

Wildlife Photo Contest 2017Highly Commended
Windland Smith Rice Awards 2018Highly Honored
(fotografie byla též prezentována na výstavě ve Washingtonu)

Lejskovec azurovýCzech Press Photo 2015Cena Trigema

Série „Sobi špicberští”

(Mé fotografie byly též prezentovány na výběrové výstavě Czech Press Photo 2016, 2017 a 2018)

Používaná technika

Od roku 2016 fotím výhradně technikou Fujifilm, se kterou jsem absolvoval řadu zahraničních cest. Aktuálně v mém batohu na cestách za přírodou najdete:

  • Fujifilm X-T5 – mé současné hlavní tělo
  • Fujifilm X-T2 – nyní záložní tělo, ale po dlouhou dobu to hlavní, se kterým jsem pořídil většinu mých fotografií po přechodu na Fujifilm.
  • Fujinon XF150-600mmF5.6-8 R LM OIS WR – můj hlavní objektiv na focení zvířat
  • Fujinon XF100-400mmF4.5-5.6 – dlouhou dobu můj hlavní objektiv na wildlife, v současnosti jej beru, když potřebuji cestovat více nalehko
  • Fujinon XF60mmF2.4 – malý a lehounký (215 gramů!) makroobjektiv s možností focení do měřítka 1:2
  • Fujinon XF16mmF1.4 – fantastický světelný širokáč, který kromě krajiny používám i na focení detailu, protože umí ostřit na pouhých 15 cm a dosáhnout měřítka zvětšení cca 1:5

Na jiné žánry (zejména reportáž) pak používám také:

  • Fujinon XF 23mm F1.4 R LM WR – vynikající světelný objektiv odpovídající 35 mm na fullframe je vynikající na reportáž, street fotografii nebo kontaktní portréty. Doma jej prakticky nesundavám a fotím s ním děti, výlety a podobně.

Já při práci

Jako většina fotografů se i já nerad dostávám před fotoaparát. Kamarádi mě ale občas na cestách zachytí, aniž bych se tvářil úplně příšerně, za což jim patří nekonečný dík :)