O mně

Michal Krause

Fotografii se věnuji již déle než 15 let a prakticky celý život miluji přírodu a zvířata. Bylo proto naprosto přirozené, že se tyto mé dvě vášně propojily a dnes se věnuji hlavně wildlife fotografii, kvůli které jsem navštívil čtyři kontinenty a řadu biotopů od hor přes severské pláně, lesy mírného pásma až po tropické deštné pralesy.

Na počátku roku 2015 jsem opustil úspěšné podnikání v internetové branži a vrhl se do nejistých vod práce na volné noze. Většina mých aktivit je tak v současnosti přímo spojena s fotografií:

Mou práci můžete sledovat ve fotogalerii, na Twitteru, Facebooku nebo Instagramu.

Úspěchy a ocenění

Velmi si cením toho, že mě společnost Fujifilm poctila zařazením mezi X-Photographers – elitní světovou skupinu fotografů–ambasadorů systému Fujifilm X.

Od roku 2019 jsem též ambasadorem značky f-stop, tvůrce vynikajících fotobatohů vhodných pro náročné využití v terénu.

Mé fotografie uspěly v následujících soutěžích:

Používaná technika

Od roku 2016 používám výhradně techniku Fujifilm, se kterou jsem absolvoval řadu zahraničních cest. Aktuálně v mém batohu na cestách za přírodou najdete:

  • Fujifilm X-T3 – mé současné hlavní tělo
  • Fujifilm X-T2 – nyní záložní tělo, ale po dlouhou dobu to hlavní, se kterým jsem pořídil většinu mých fotografií po přechodu na Fujifilm.
  • Fujinon XF100-400mmF4.5-5.6 – můj hlavní objektiv na focení zvířat
  • Fujinon XF60mmF2.4 – malý a lehounký (215 gramů!) makroobjektiv s možností focení do měřítka 1:2
  • Fujinon XF16mmF1.4 – fantastický světelný širokáč, který kromě krajiny používám i na focení detailu, protože se umí dostat až na 15 cm od objektu a měřítko cca 1:5

Doma pak ještě používám další dva objektivy:

  • Fujinon XF23mmF1.4 – vynikající světelný objektiv odpovídající 35 mm na fullframe je vynikající na reportáž, street fotografii nebo kontaktní portréty. Doma jej prakticky nesundavám a fotím s ním děti, výlety a podobně.
  • Fujinon XF56mmF1.2 – portrétní objektiv, který odpovídá klasice žánru – 85 mm na full frame. Používám jej hlavně na komerční zakázky a občas i na focení vlastních dětí.

Já v terénu

Při focení v Thajsku
Při focení v Thajsku (foto: Petr Bambousek)
Při focení papuchalků v Norsku (foto: Jakub Hodáň)
Při focení papuchalků v Norsku (foto: Jakub Hodáň)
Při focení jelenů v Dánsku (foto: Jakub Hodáň)
Při focení v Dánsku (foto: Jakub Hodáň)
V civilu při natáčení kurzu o Capture One pro KurzyŽivě (foto: Antonín Lavrenčík)
V civilu při natáčení kurzu Capture One (foto: Antonín Lavrenčík)