Dnešní rychlovka je určena hlavně pro fotografy, kteří potřebují dosáhnout velké hloubky ostrosti a proto hodně cloní. Capture One nabízí rychlou pomůcku, která pomáhá bojovat s dopady difrakce.
Co je to vlastně ta difrakce, a proč se jí máme bát? Wikipedie k tomu říká toto:
Difrakce (česky ohyb) je jev, u kterého se vlnění za překážkou „ohýbá“ od svého původního směru a dostává se tak do oblasti geometrického stínu překážky. Tento proces lze sledovat u všech typů vlnění – světla, zvuku, vln na vodě – zejména když jejich vlna prochází například štěrbinou, jejíž šířka je srovnatelná s vlnovou délkou.
Sám jsem s fyzikou byl vždycky na štíru, takže se rozhodně nebudu pouštět do dalšího vysvětlování. Stačí nám jen vědět, že když světlo projde otvorem v cloně fotografického objektivu, může zamířit jiným než původním směrem, což vede k neostrosti výsledné fotografie. Čím je otvor menší, tím patrnější je tento efekt – a menší otvor ve fotografii stavíme světlu do cesty tehdy, když objektiv více zacloníme (neboli použijeme vyšší clonové číslo). To se nám často hodí například při focení makra nebo krajiny.
Konkrétní dopady difrakce si můžete ověřit tak, že fotoaparát umístíte na stativ a vyfotíte sérii stejných snímků na různá clonová čísla v režimu priority clony a se stejným ručním nastavením citlivosti ISO. Vhodným motivem jsou třeba noviny, kde bude rozostření v důsledku difrakce na textu dobře patrné. Pokud to zkoušet nechcete, můžete mi buď věřit a nebo si třeba nechat spočítat dopad v této online kalkulačce přímo pro Váš fotoaparát – čím menší snímač a nebo čím větší rozlišení, tím výraznější dopad při stejném clonovém číslu.
Každopádně dnešní rychlovka je o Capture One, který v rámci svého třífázového doostřování nabízí rychlou pomůcku, jak neostrost způsobenou difrakcí zmírnit. Jedná se o zaškrtávátko Diffraction Correction, které najdete v záložce Lens postranního panelu na paletě Lens Correction:

Opravdu je to takto jednoduché – žádné nastavování, stačí jedno kliknutí a ihned získáte ostřejší fotografii, jak dokazuje následující výřez 1:1 oka australské žabky rosnice Rothovy vyfocené na APS-C fotoaparát Fujifilm X-T2 makro objektivem Fujinon XF80mmF2.8. Jelikož šlo o pářící se dvojici s menším samečkem v trochu jiné rovině ostrosti oproti samičce, pro dosažení potřebné hloubky ostrosti jsem clonil na extrémních f/22:


Jak vidíte, rozdíl je velmi dobře patrný a korekce fotografii výrazně pomohla. Proč tedy není zapnuta automaticky alespoň pro fotografie snímané na vysoká clonová čísla? Oficiální vysvětlení zní, že zpracování fotografie tímto algoritmem je poměrně náročné na procesor počítače, takže zpomaluje jak práci, tak export fotografií. Je tedy vhodné ji aplikovat jenom tehdy, pokud je to opravdu potřeba.
Korekce difrakce v Capture One je samozřejmě softwarový algoritmus, který jen mírní následky fyzikálního jevu, k němuž došlo při focení. Nemůže s ním tedy bojovat na 100 %, ale přesto je praktickým pomocníkem, který poskytuje solidní výsledek, a to bez nutnosti dumat nad tím, jaké hodnoty doostření použít a standardní nástroj Sharpening nám pak zůstává pro klasické doostření provedené dodatečně k této korekci. Pro snímky focené na nízká clonová čísla je efekt této funkce zanedbatelný až nulový.

- Pokud byste mě chtěli podpořit, můžete si licenci, předplatné či styly zakoupit prostřednictvím tohoto partnerského odkazu.
- Můžete si také zakoupit mou e-knihu Capture One efektivně, která se detailně věnuje zpracování fotografií v této mocné aplikaci.
- Poskytuji rovněž i individuální fotografické kurzy včetně práce v Capture One.