Nadále už nepublikuji fotky na 500px

Upozornění pro všechny, kdo sledují mou práci: rozhodl jsem ukončit publikování svých fotografií na službě 500px.

Důvodů jsem měl několik. Jednak se podle mého názoru zhoršila kvalita zobrazení fotografií a nepodařilo se mi dosahovat optimálního zobrazení. Když jsem si s tím naposledy hrál, z JPEGu uloženého na 90 % do velikosti souboru kolem 800 KB udělal svojí kopii, která měla 200 KB a podle toho i vypadala.

Důležité jsou ale hlavně ambice 500px být fotobankou. Již dříve hodně prosazovali svůj Marketplace – ten se nově bude rušit, ovšem fotky půjdou do prodeje přes Getty Images. Musím férově uvést, že Marketplace se dal vypnout a Getty asi půjde také, ale tohle směřování firmy mi nesedí – já jsem sem fotky nedával proto, abych je prodával za pár dolarů, byť věřím, že jsou lidé, kterým to vyhovuje. Pro mě přestalo být zajímavé v okamžiku, kdy se výnosy z prodejů pro autory změnily na pouhých 30 %, pokud jste 500px neposkytli exkluzivní licenci na prodej.  K obchodnímu směřování 500px se nicméně váže pár průšvihů – například to, že se fotky z 500px objevily na Fotolii bez uvedení autora, nebo prodej fotek na Marketplace s „velkoobchodními slevami“, kdy Unlimited Print licence za 299 dolarů byla prodána za 3,96 dolarů.

Do tohoto kontextu pak zapadá fakt, že vlastníkem 500px je společnost Visual China Group, jejímž byznysem je opět hlavně prodej fotek.

Podotýkám, že osobně jsem žádný průšvih s licencováním u 500px nezažil, ale takováto orientace služby mi pro mé potřeby nevyhovuje, takže jsem se rozhodl odejít. Pokud mě nadále chcete sledovat, můžete zvolit jednu z těchto možností:

Pokud vám mé fotografie chybí na nějaké jiné službě, klidně mi dejte tip do komentářů a já to zvážím :)

 Forest Kingfisher, birds, CoraciiformesTodiramphus macleayii, Aves, Coraciiformes Ledňáček lesklý, Ptáci, Srostloprstí

Ledňáček lesklý, Austrálie

Publikováno v Ostatní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..