Nadále už nepublikuji fotky na 500px

Upozornění pro všechny, kdo sledují mou práci: rozhodl jsem ukončit publikování svých fotografií na službě 500px.

Důvodů jsem měl několik. Jednak se podle mého názoru zhoršila kvalita zobrazení fotografií a nepodařilo se mi dosahovat optimálního zobrazení. Když jsem si s tím naposledy hrál, z JPEGu uloženého na 90 % do velikosti souboru kolem 800 KB udělal svojí kopii, která měla 200 KB a podle toho i vypadala.

Důležité jsou ale hlavně ambice 500px být fotobankou. Již dříve hodně prosazovali svůj Marketplace – ten se nově bude rušit, ovšem fotky půjdou do prodeje přes Getty Images. Musím férově uvést, že Marketplace se dal vypnout a Getty asi půjde také, ale tohle směřování firmy mi nesedí – já jsem sem fotky nedával proto, abych je prodával za pár dolarů, byť věřím, že jsou lidé, kterým to vyhovuje. Pro mě přestalo být zajímavé v okamžiku, kdy se výnosy z prodejů pro autory změnily na pouhých 30 %, pokud jste 500px neposkytli exkluzivní licenci na prodej.  K obchodnímu směřování 500px se nicméně váže pár průšvihů – například to, že se fotky z 500px objevily na Fotolii bez uvedení autora, nebo prodej fotek na Marketplace s „velkoobchodními slevami“, kdy Unlimited Print licence za 299 dolarů byla prodána za 3,96 dolarů.

Do tohoto kontextu pak zapadá fakt, že vlastníkem 500px je společnost Visual China Group, jejímž byznysem je opět hlavně prodej fotek.

Podotýkám, že osobně jsem žádný průšvih s licencováním u 500px nezažil, ale takováto orientace služby mi pro mé potřeby nevyhovuje, takže jsem se rozhodl odejít. Pokud mě nadále chcete sledovat, můžete zvolit jednu z těchto možností:

Pokud vám mé fotografie chybí na nějaké jiné službě, klidně mi dejte tip do komentářů a já to zvážím :)

Ledňáček lesklý (Todiramphus macleayii)

3 komentáře u „Nadále už nepublikuji fotky na 500px“

 1. Naprostý souhlas
  ale zveřejněním na fb, instagramu… se autor zcela vzdává všech práv i když k miniaturním obrázkům.

  Říkám si kdy se fotografové vrátí zpět k svým webům a na fb a ig pošlou fotečku POUZE s výrazným vodotiskem
  čemuž se bude Mark Zuckerberg určitě bránit neboť by chtěl mít kvalitní obsah pouze zadarmo!

  Odpovědět
  • Máte pravdu, že publikováním fotografie poskytujete sociálním sítím velmi široká (neexkluzivní) práva. Obecně se předpokládá, že takto definované formulace slouží jednak k zajištění základní funkcionality (sdílení dalšími uživateli) a jednak k vlastní propagaci, a nepletu–li se, prozatím se neobjevily nějaké zásadní situace, kdy by takto získané fotografie sloužily k přímým komerčním účelům ve smyslu přeprodeje práv k užití. Čili osobně v tom (možná naivně) prozatím rozdíl vidím, byť určité komplikace to přinášet může (například není možné sdílet na sociálních sítích fotku, kterou někomu pro komerční účely exkluzivně licencujete).

   Návrat k vlastním webům se podle mě konat nebude, respektive jim zůstane jiný účel, který mají doteď, ale nenahradí sociální sítě, protože uživatelé jsou už příliš navyklí, že najdou všechen obsah na jednom místě. Málokdo bude pravidelně procházet weby svých oblíbených fotografů, aby se podíval, co vytvořili nového – na to jsme už příliš zlenivěli. Princip sociální sítě podle mě už jen tak nevymizí, jen se budou možná trochu měnit principy a hráči. Nijak zvlášť nadšený z toho nejsem, ale do jisté míry jsem se přizpůsobil.

   Odpovědět
 2. Rovněž jsem zaregistroval zhoršení kvality na serveru 500px. Podle lehkého průzkumu jsou fotky při nahrání zmenšeny na 1500px a hlavně poměrně brutálně zkomprimovány, a to na 75%. To odpovídá přibližně míře devastace na facebooku. Tím přestává být server 500px serverem pro fotografy. Uvidíme, co dál :)
  Dobré světlo!

  Odpovědět

Napsat komentář