Krátké ohlédnutí za festivalem FotoExpo 2016

Hektický minulý týden pro mě vyvrcholil účastí na festivalu FotoExpo. Tady je krátké ohlédnutí za povedenou akcí, na níž jsem odvážně přislíbil hned dvě přednášky.

Tou první bylo promítání fotografií z mých dvou cest na Špicberky a musím říct, že mě velmi příjemně překvapil plný sál, ve kterém jsem napočítal téměř stovku účastníků. To považuji za potěšující s ohledem na to, že program FotoExpa se odehrává ve čtyřech paralelních proudech. Odezva na promítání byla veskrze pozitivní, takže doufám, že to podobně vnímala většina diváků.

Jespák mořský (Špicberky)

Druhá přednáška – workshop Capture One – už na tom byl s účastí výrazně hůře, ale to nebylo tak překvapivé s ohledem na fakt, že se na něj platilo zvláštní vstupné a navíc se odehrával už v pozdějších podvečerních hodinách workshopu. Negativa je třeba otočit v klady, takže jsem se pokusil upravit průběh kurzu tak, aby vyhovoval přímo potřebám účastníků. Potěšila mě jejich aktivita – kurz se místy měnil v zajímavou diskusi s mnoha dotazy. Snad jsem i zde zanechal dobrý dojem.

Coby divák jsem s chutí zašel na přednášku Příběhy fotografií Petra Bambouska, kterou jsem si užil, i když se přiznávám, že jsem během ní ještě tak trochu dolaďoval své vlastní promítání. Ostatní program jsem časově příliš nezvládal, hlavně proto, že jsem volné chvíle vždycky s někým „prokecal“ :) Příjemné a užitečné bylo povídání o tisku u stánku firmy Foto Riegl. Z jejich laboratoře pocházely i fotografie v rozměru 76×110 cm vystavené u stánku Fujifilmu, kde jsem měl tu čest mít také jeden kousek – a řeknu vám, takhle velké fotky mají fakt něco do sebe…

Týden před FotoExpem nezačal dobře – v pondělí jsem chytil zánět, ve středu dostal antibiotika, a ve čtvrtek pak alergickou reakci na ně, takže to vypadalo dosti bídně. Nevím, co to bylo za zázrak, ale v sobotu jsem se vzbudil překvapivě zcela fit (kromě toho, že se mi chtělo hrozně spát po předchozích dávkách Dithiadenu) a musím říct, že jsem tomu opravdu rád. Navštívit FotoExpo totiž stálo za to.

Sob špicberský – tenhle fešák se na FotoExpu výborně vyjímal na více než metrové zvětšenině od Foto Riegl