Novinky v Capture One 9.2

Dorazil ke mně dotaz, co přesně se změnilo v Capture One 9.2, na základě čehož jsem se rozhodl sepsat pro neanglicky mluvící uživatele přehled novinek.

Uvažujete o koupi či upgradu Capture One? Při online objednávce získáte s využitím slevového kupónu AMBMKR 10% slevu.

Editor barev (Color Editor) umožňuje vytvářet masky z barevného výběru pro více označených fotografií. V praxi to funguje tak, že v primární variantě připravíte barevnou selekci a funkce Create Masked Layer from Selection následně vytvoří ve všech vybraných fotografiích vrstvu úprav s maskou, která pokrývá totožnou barvu – nemusíte se tedy bát, že by tato funkce do všech fotografií vložila shodnou masku s primární variantou – to by vskutku příliš užitečné nebylo.

V kontextovém menu, které se zobrazí po kliknutí pravým tlačítkem myši na náhledy fotografií, přibyla funkce Create Albums From → Selection…, s jejíž pomocí můžete vytvořit nové album a rovnou do něj přidat označené fotografie

V menu Edit → Select By přibyla nová volba Filename List…, která v aktuálně zobrazené sbírce označí fotografie zadáním jmen jejich souborů. Funkce je určena hlavně pro situace, kdy si klient určuje svůj výběr fotografií.

Pro rychlou navigaci přes více fotografií lze použít novou funkci Edit → Select Next SetEdit → Select Previous Set – pokud máte označeno několik snímků, můžete takto poskočit o stejný počet vpřed nebo vzad. Jestliže si tedy označíme například 1. až 4. fotografii a použijeme funkci Select Next Set, Capture One označí (a případně ve Vieweru zobrazí) 5. až 8. fotografii, pak 9. – 12. fotografii a tak dále.

Asi hlavně pro porovnávání a výběr fotografií je určena funkce Select Primary Variant Only – pokud máte označeno více fotografií, můžete takto ponechat označenou jen primární variantu a ostatní odznačit. Opačnou funkcí je Deselect Primary Variant, která primární variantu odznačí a ostatní naopak ve výběru ponechá. Předpokládá se, že pokud vás tato možnost osloví, oběma funkcím přiřadíte nějakou klávesovou zkratku.

V kontextovém menu po kliknutí pravým tlačítkem na náhled fotografie přibyl další způsob výběru fotografií v aktuální sbírce, a to Select By Same → Variant Position. Pokud pracujete s více variantami fotografií, můžete takto označit všechny virtuální kopie na stejné pozici (první varianta, druhá varianta atd.). Představme si, že od všech fotografií vytváříte barevnou a černobílou verzi, přičemž černobílá je vždy druhá v pořadí. Následně pak potřebujete exportovat všechny černobílé varianty. Místo, abyste je museli poctivě označit myší, jednoduše kliknete na některou z nich, použijete zmíněnou funkci a Capture One za vás vybere ty ostatní.

Pro rychlý posun mezi sbírkami (ať už jde o složky či alba) můžete použít nové funkce v menu Edit → Select Collection. Na výběr je přechod na předchozí (Previous Collection) či následující (Next Collection) sbírku a vyskočení o úroveň výš (Step Out / Collapse) nebo naopak přechod na vnořenou složku (Step In / Expand).

Velmi potěšující novinkou je možnost přiřadit vlastní klávesové zkratky všem kurzorům (například různá kapátka pro výběr vyvážení bílé, barvy v Color Editoru, bodu na křivce atd., lupa a zoomování, ořez, výběr, posouvání atd.)

Klávesové zkratky lze také nastavit funkcím pro vytvoření nových vrstev úprav a nastavení průhlednosti štětce – tyto novinky jsou ovšem zatím dostupné pouze na Macu

Mezi další vylepšení patří přesnější zobrazování barev u TIFFů při editaci v externím editoru a lepší výkon na displejích s vysokým rozlišením (4K, 5K).

Přibyla rovněž podpora nových fotoaparátů:

 • Pentax K-1
 • Nikon D500
 • Canon EOS M10
 • Canon G5x
 • Canon G7x MkII
 • Canon G9x

a objektivů:

 • Canon EF-S 18-135 f3.5-56 IS USM
 • Sony FE 50mm f1.8
 • Sony FE 70-200mm f2.8 GM OSS
 • Sony FE 28mm f2
 • Sony E 35mm f1.8 OSS
 • Sony 70-200 mm F2.8 G SSM II
 • Panasonic Lumix G Vario 14-140mm f3.5-5.6 ASPH Power O.I.S
 • Canon G5x fixed lens
 • Canon G7x MkII fixed lens
 • Canon G9x fixed lens

Opravena byla také řada chyb. Jejich soupis najdete například na webu Capture One Blog, z nějž čerpá i tento článek.

Aktuální verzi Capture One můžete stahovat z webu Phase One. Nová verze jako vždy znamená možnost testování před koupí na dalších 30 dní.

2 komentáře u „Novinky v Capture One 9.2“

  • Dobrý den,

   už jsem o tom párkrát uvažoval (dokonce jsem se pokoušel kontaktovat Phase One a nabídl jim udělat překlad oficiálně, což ovšem odmítli), ale na rovinu musím říct, že se jedná o takový objem textů a navíc s technickými a částečně i obsahovými odlišnostmi mezi verzemi pro Mac a Windows, že bych se do toho dal asi jedině v případě, že by byla zřejmá ochota uživatelů za překlad zaplatit nějakou přiměřenou částku.

   Michal Krause

   Odpovědět

Napsat komentář