Jelení říje po dánsku

Hlavním lákadlem dánské obory Jægersborg Dyrehave je bezpochyby jelení říje, a to hned ze dvou důvodů: uvidíte jí tady opravdu zblízka a místní jeleni patří k jedněm z největších. Ani tady ale není dobrá fotka zadarmo.

Nepopírám, že i já jsem se těšil hlavně na jeleny – ostatně není divu, v tuzemsku se mi s nimi moc nedaří a tak jsem si chtěl spravit chuť. Šance nejsou malé, neboť v oboře zastupuje druh jelen evropský přibližně 300 jedinců s poměrně vysokou mírou tolerance vůči lidem. Pětidenní fotografování ale ukázalo, že ani za těchto podmínek není nic jisté.

Rozhodně se není třeba bát, že byste jeleny nepotkali. Potkáte – a to s velkou pravděpodobností opravdu kapitální. Pokud si to dobře načasujete, nepřijdete určitě ani o projevy říje, kterou můžete vnímat hned několika smysly – čichem, zrakem i sluchem (hmat se nedoporučuje a chuť patří k trochu jinému druhu turistiky :) To jsou ale jen rozdané karty, se kterými nemusíte nutně vyhrát. A navíc, nedostanete je zadarmo, platí se potem – já jsem po oboře nachodil přes 50 km.

Jelen evropský / Red Deer / Cervus elaphus
Jelen evropský / Red Deer / Cervus elaphus
Nikon D90, ohnisko 500 mm (ekv. 750 mm), ISO 320, f/8, čas 1/320 s, bez blesku © Michal Krause

Předně, jeleni se nechovají jako daňci – nepočítejte s nějakou velkou vstřícností, maximálně jen s tolerancí. Pokud se přiblížíte k laním, utečou. Pokud k jelenovi, možná odejde, možná si ale také vykoledujete pořádný malér. Bavíme se o zvířeti vážícím až 250 kg, napumpovaném hormony a vybaveném nebezpečnými zbraněmi.

Jelen evropský / Red Deer / Cervus elaphus
Jelen evropský / Red Deer / Cervus elaphus
Nikon D90, ohnisko 300 mm (ekv. 450 mm), ISO 640, f/4,5, čas 1/160 s, bez blesku © Michal Krause

Během našeho pobytu fotografování komplikoval fakt, že jeleni trávili hodně času v lesním porostu. Ten tvoří v Jægersborgu především listnaté stromy (mimochodem, často o nic méně monumentální než samotní jeleni), takže zvěř není tak úplně skrytá, ale pod korunami stromu je málo světla a není snadné najít kompozici, v níž nic nepřekáží.

Také musíte počítat s tím, že i zdejší vládci lesů mají své nálady a podléhají také vlivu počasí. Je-li příliš teplo, říje se utlumí. Když prší, nevylezou zpod stromů. Navíc se zdá, že místní jeleni se až příliš dobře znají – dobře odhadují své soky a ke konfliktům dochází spíše sporadicky. Kolegové fotografové viděli jediný skutečný souboj a já dokonce jen pokus mladých jelenů přiblížit se k laním, které ale nejsou opravdovou výzvou pána harému, spíš jen mladickou provokací borce z docela jiné ligy.

Jelen evropský / Red Deer / Cervus elaphus
Jelen evropský / Red Deer / Cervus elaphus
Nikon D90, ohnisko 500 mm (ekv. 750 mm), ISO 800, f/5,6, čas 1/60 s, bez blesku © Michal Krause

Do Dánska za jeleny se ale určitě vyplatí vydat – přes všechno řečené je to určitě jedno z nejlepších míst pro jejich pozorování a fotografování v Evropě. Jen počítejte s tím, že i tady budete potřebovat trochu štěstí.

Další fotografie naleznete v galerii.