Druhá výprava do Jægersborg Dyrehave

Po roce jsem se opět vydal fotografovat jeleny a daňky do známé dánské obory.

Oproti loňsku, kdy jsem cestu absolvoval v podobě workshopu s Rosťou Stachem pod hlavičkou CK Away (s níž jsem byl i v Keni a zejména na exotické destinace ji vřele doporučuji), jsem letos zvolil cestu ve vlastní režii. Stejně jako při výpravě na Runde mi parťáka dělal Jakub.

Cesta do Dánska je vyloženě odpočinková záležitost – přímý let z Prahy do Kodaně trvající necelé dvě hodiny je ve srovnání s jinými výpravami, kterých jsem se účastnil, velká pohoda bez zbytečných a úmorných čekání. Naopak v oboře je třeba si fotky vysedět a nebo vychodit, i když nepopírám, že je to jednodušší než ve zcela volné přírodě. Celkově jsme s fotoaparátem nachodili během pěti dnů asi 65 kilometrů. Pokud přeje počasí a ráno svítí sluníčko, je dobré vyrážet fotit nejpozději kolem půl šesté, jinak si můžete ještě hodinku přispat :) Nám počasí tolik nepřálo, dost pršelo a skutečně pěkná byla jen dvě rána.

Daněk evropský / European Fallow Deer / Dama dama
Daněk evropský / European Fallow Deer / Dama dama
Nikon D90, ohnisko 300 mm (ekv. 450 mm), ISO 200, f/6,3, čas 1/1000 s, korekce +1/3 EV, bez blesku © Michal Krause

I když loni bylo možná více fotografických příležitostí (galerie), protože ani zvířata si nepotrpí na courání v dešti, letos vznikl zase úplně jiný soubor fotografií, z nichž některé mě vyloženě těší – například jelen s blátem na paroží nebo v ranních mlhách.

Jelen evropský / Red Deer / Cervus elaphus
Jelen evropský / Red Deer / Cervus elaphus
Nikon D90, ohnisko 300 mm (ekv. 450 mm), ISO 800, f/2,8, čas 1/400 s, korekce -2/3 EV, bez blesku © Michal Krause

Zvířata postávající v porostu mě přivedla k několika experimentům, které asi nejsou dokonalé, ale mně osobně potvrdily, že stojí za to zkoušet fotit i v podmínkách, které na první pohled vzniku zajímavých fotografií nepřejí (tímto zdravím Petra Bambouska :)

Zcela samostatnou (a pro mě novou) kapitolou jsou pak hrátky se světlem a minimální hloubkou ostrosti, které vznikly za brzkého ranního světla při čekání, jestli dorazí vysoká (obvykle nedorazila — zdá se, že letos jsme si mohli přát jen jedno: dobré světlo nebo zvěř).

Ranní paprsky v mlze
Ranní paprsky v mlze
Nikon D90, ohnisko 300 mm (ekv. 450 mm), ISO 400, f/2,8, čas 1/4000 s, korekce -1/3 EV, bez blesku © Michal Krause

Zážitkem pro mě byla i další setkání — například se zajícem, který ke mě na čekané dohopkal na méně než tři metry (ovšem vyfotit se nenechal), a liškou, kterou se mi už dokumentárně zaznamenat podařilo. Obojí mi udělalo velikou radost, i když po fotografické stránce to nic převratného nepřineslo — tak už to ale při fotografování přírody chodívá.

Liška obecná / Red Fox / Vulpes vulpes Nikon D90, ohnisko 300 mm (ekv. 450 mm), ISO 400, f/4,5, čas 1/60 s, korekce -2/3 EV, bez blesku © Michal Krause
Liška obecná / Red Fox / Vulpes vulpes

Nikon D90, ohnisko 300 mm (ekv. 450 mm), ISO 400, f/4,5, čas 1/60 s, korekce -2/3 EV, bez blesku © Michal Krause

Celkově hodnotím tuto cestu jako podařenou. Pro ty příští bych si snad jen neskromně přál, aby se konečně trochu lépe vyvedlo počasí :)

Další fotky najdete v galerii.